Sardynia

Z Wikipodróży
Sardynia

Sardynia
Lokalizacja
Flaga
Główne informacje
Stolica Cagliari
Waluta euro
Powierzchnia 24 090
Liczba ludności 1 672 422
Język włoski

Sardynia (wł. Sardegna) – duża, skalista wyspa, na Morzu Śródziemnym należąca do Włoch. Chociaż rzadziej odwiedzana niż inne miejsca w tej części Europy, to niewątpliwie warta by na nią zawitać, ze względu na piękno natury, a także wielowiekową historię z licznymi zabytkami.

Sardynia wraz z pobliskimi wyspami tworzy we Włoszech osobny region administracyjny.

Geografia[edytuj]

Topografia Sardynii
Sardynia z satelity

Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym – po Sycylii i przed Cyprem. Wybrzeża wyspy są najczęściej wysokie i skaliste, z długimi, względnie prostymi odcinkami, wieloma wybitnymi cyplami, kilkoma szerokimi, głębokimi zatokami, wieloma przesmykami i z wieloma mniejszymi wyspami nieopodal wybrzeża. Przeważającą część wyspy zajmują góry i płaskowyże. Roślinność to głównie makia, wiecznie zielone zarośla. Sardynia ma kilka głównych rzek. Największe rzeki to Tirao, 151 km, która wpada do Morza Sardyńskiego, Coghinas, 115 km, i Flumendosa, 127 km. Są 54 sztuczne jeziora i tamy, które dostarczają wodę i prąd. Najważniejsze to Jezioro Omodeo i Jezioro Coghinas. Jedynym naturalnym słodkowodnym jeziorem jest Lago di Baratz. Wiele dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk jest zlokalizowanych wzdłuż wybrzeża.

Klimat[edytuj]

Wyspa ma typowy klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski – zimą łagodny i deszczowy, a latem gorący i suchy. W ciągu roku jest około 300 dni słonecznych, z koncentracją opadów zimą i jesienią, i opadami śniegu w górach. Średnia roczna temperatura wynosi od 11 °C do 17 °C. Dominującym wiatrem jest północno-zachodni Mistral, wiejący głównie zimą i wiosną. Może on wiać dosyć mocno, ale zwykle jest suchy i łagodny.

Historia[edytuj]

Polityka[edytuj]

Gospodarka[edytuj]

Dojazd[edytuj]

Samochodem[edytuj]

Samolotem[edytuj]

Statkiem[edytuj]

Miasta[edytuj]

Ciekawe miejsca[edytuj]

Komunikacja[edytuj]

Zakupy[edytuj]

Gastronomia[edytuj]

Noclegi[edytuj]

Na Sardynia istnieją różne rodzaje obiektów noclegowych. Znajdują się one głównie na wybrzeżu, ale nawet w głębi lądu nie brakuje obiektów turystycznych, które są w stanie odpowiednio zaspokoić każdy rodzaj prośby. Poniżej znajdują się niektóre z nich.

Bezpieczeństwo[edytuj]

Zdrowie[edytuj]

Kontakt[edytuj]






Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Sardynia opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0